A Balkán Csodái Macedónia - Albánia

Három titokzatos ország, három különböző hangulatú főváros. Macedónia, Albánia és Szerbia eddig még ismeretlen, ugyanakkor legkülönösebb s talán egyik legcsodálatosabb vidéke Európának. Sziklás hegycsúcsok, mély szurdok, emberiség léte óta lakott városok, muszlim dzsámik...
Utazás
Szállás
1. éjszaka: Skopjéban:
4* szálloda
2-3. éjszaka: Ohridi tó partján:
4* szálloda
4-5. éjszaka: Durresben:
4* szálloda
6. éjszaka: Budva környékén
4* szálloda
7. éjszaka: Mostarban:
4* szálloda
Ellátás
Az utazás teljes ideje alatt biztosítjuk a félpanziós ellátást.
Időpontok
2024. április 15.
Részvételi díj tartalmazza:
Utazás modern autóbuszokkal
7 éjszaka szállás félpanzióval
Kötelezően fizetendő:
Baleset-, betegség- és
poggyászbiztosítás
hozzájárulás: 490 ft / fő / nap
Helyszínen fizetendő
kirándulás csomag:250 EUR
Extra fizetendő:
Egyágyas felár: hamarosan (vagy társítás)
Stornóbiztosítás (3,5 %)
Egyéb
Az újjáépülő Macedon főváros Skopje felfedezése után felkeressük az ország legvadregényesebb táját a Matka kanyont. Majd megpihenünk az ország tündérkertjében a világörökség részét képző, kristálytiszta vizű Ohridi tó partján. Bejárjuk a tóval azonos nevű Ohrid városát, ahol gyönyörű öblök és strandok, gazdag történelem és hangulatos óváros vár bennünket. A tó partján található 365 festői ortodox templom közül meglátogatjuk a legszebbeket. Megismerjük Tirana új és egyedi hangulatát és Európa egyben az „Albán Riviéra” legősibb városát, Durest. A haza vezető úton eljutunk Montenegróba és Mostarba.
1. nap: Indulás a kora hajnali órákban felszállási helytől függően. Érkezés Skopjebe a kora délutáni órákban. Szálláshely elfoglalása után gyalogos városnézésre invitáljuk. Útba ejtjük az 1910-ben Skopjéban született Teréz Anya szülőházát. A Macedónia tér szépen újjáépült az elmúlt években, számos új emlékművet és épületet találunk, melyek Macedónia kulturális örökségét és történelmét képviselik. Innen a Régi bazár felé haladunk a Kőhídon keresztül. A Kőhíd a város szívében található és összeköti a Vardar folyó két partján lévő városrészeket. Városnézés után vacsora a macedon fővárosban található szállodánkban. (1 éj )
2. nap:Skopje - Matka Kanyon – Struga:Kiadós alvás és reggeli után Macedonia természeti szépségeiben gyönyörködhetünk míg elérünk az Ohridi tó partjához. Útközben megállunk a Matka kanyonnál egy kellemes sétára és egy kis csónakázásra. Ezután az Ohrid tópartján fekvő szállodánk felé folytatjuk utunkat, ahol a következő 2 éjszakánkat töltjük. Megérkezésünk után, a vacsora előtt akár egy kellemes sétát is tehetünk a kis városkában.
3. nap: St Naum - Ohrid városa: Délelőtt a Szent Naum kolostorba látogatunk, ami az Ohrid tó partjának legszebb részén található. A gyönyörű zöld növényzet, a Crn Drim folyó forrásai, a kolostor és a kilátás miatt az egyik legvonzóbb helynek számít a turisták körében. Utunk során megnézzük a Bay of Bones-t, ami egy őskori skanzen (i.e.1200-i.e.700). Délután Macedónia legszebb városával, Ohriddal ismerkedünk meg közelebbről. Az egész óváros az UNESCO Világörökség védelme alatt áll. Ebben a városban minden a turistákért van. A városban számos festői ház és emlékmű található. Meglátogatjuk többek között a régi bazárt, a Szent Szófi a templomot, az ókori színházat, a Plaoshnikot és a Szent János templomot.
4. nap: Albánia, Tirana - Durres: A reggeli után elindulunk Albániába. Első állomásunk a Tirana közelében található Bunkart, amely múzeumként működik. A 4 emeletes antinukleáris bunkert annak idején egy esetleges bombázás esetére építették a kormány védelmére. Ezután következő állomásunk Tirana Albánia fővárosa lesz, ahol megnézzük a Skanderbeg teret, az Ethem Bey mecsetet, a Sahat-Kulla óratornyot, a Szent Pál templomot, és a Tabakeve hidat. Ezután folytatjuk utunkat a tengerpart felé, Durresbe. A szállásunk elfoglalása előtt megismerkedünk Durres történelmi és mai arculatával. Megnézzük a bizánci városfalat és az amfi teátrumot, majd a mai modern várossal ismerkedünk. Vacsora a szállodában. ( 2 éjszaka)
5. nap: Berat - Apollonia: Reggeli után utazás Beratba, Albánia leglátogatottabb városába, mely 2008 óta az UNESCO Világörökség részét képezi különleges építészeti stílusa miatt. A berati várat különlegessé teszik a ma is falai között, hagyományos házakban élő helyi emberek. Az oszmán építészetre emlékeztető régi épületek, fehérre meszelt sok ablakos házikók, a vár, minaretek, mecsetek, az albán hegyek csodaszép látványa és az aranyos folyócska, ami kettészeli. A várnak valaha 40 temploma is volt. Ezt követően folytatjuk utunkat az ókori Apollonia városába, mely a híres Via Egnatia-n helyezkedik el, ahol Apollónia ókori romvárosával és a kolostor régészeti múzeumával ismerkedünk.Jelentőségét mutatja az is, hogy Caesar unokaöccse, Augustus Octavianus itt tanulta a szónoklást.
6. nap: Kruja - Shkodari tó - Budva: Reggeli után továbbutazunk Krujába, a történelmi jelentőségű kisvárosba, mely a török invázió elleni ellenállás szimbóluma és Szkander bég szülővárosa. A múzeum megtekintése után a híres bazárban szerezhetjük be az emléktárgyakat és ajándékokat. Ezután továbbutazunk a Shkodari tóhoz, ami a Balkán-félsziget legnagyobb tava Albánia és Montenegró határvidékén. Rövid séta Shkoder városkában majd továbbutazunk Montenegróba. A tengerparton haladva az ország leghangulatosabb ódon óvárosát, Budvat keressük fel.
7. nap: Budva - Mostar: Reggeli után közös sétát teszünk Budva óvárosában, majd elindulunk Mostar irányába. Útközben kis ízelítőt kapunk Montenegró természeti szépségeiből és városaiból. Mostarba a kora délutáni órákban érkezünk. Sétánk során átmegyünk az Öreg-hídon, melyet a világon mindenütt ismernek Csontváry képeiről. A szabadidőt a török bazárban töltjük. Szállás és vacsora Mostarban.
8. nap: Hazautazás:A korai reggeli után sok-sok élménnyel és a Balkán csodáit megismerve elindulunk hazafelé. Útközben rövid városlátogatás Szarajevóban. Hazaérkezés az esti órákban.
Macedón Köztársaság,
a magyar köznapi használatban többnyire Macedónia egy Balkán-félszigeti, tengerparttal nem rendelkező állam. 1991 előtt Jugoszlávia legdélebbi tagköztársasága volt, határai meghúzására 1945-ben, a jugoszláv köztársaságok területének kijelölésekor került sor. Az országban élő macedónok a déli szlávok közé tartoznak. Nyelvük a bolgárokéval mutat közeli rokonságot, pontosabban szinte megegyezik vele, ezért vitatható, hogy a macedónok nem bolgárok-e. Az ENSZ, a KEK, az EBESZ, a Nemzetközi Valutaalap tagja. Csatlakozási kérelmet nyújtott be a NATO-hoz és az Európai Unióhoz.
Az ország neve az ENSZ-ben Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság. Görögország 1991 óta akadályozza az ország nemzetközi elismerését „Macedón Köztársaság” néven arra hivatkozva, hogy egy észak-görögországi tartomány neve is Makedónia. A görög nacionalisták attól tartanak, hogy Macedónia emiatt területi követelésekkel lép fel Görögországgal szemben. A névvita miatt nem vették fel az országot 2008-ban a NATO-ba.
2012. december 15-étől Magyarország alkotmányos nevén, Macedón Köztársaságként ismeri el a kétoldalú kapcsolattartásban a nyugat-balkáni országot.
Az ország szinte teljes területe hegyvidék, eltekintve a Vardar folyó völgyétől és néhány egyéb, kisebb völgytől, mint a Bregalnica és a Strumica völgyei. A karsztos hegységben fekszik a Tetovoi-polje illetve a Bitolai-polje. Legmagasabb pontja: Korab-hegységben (2764).
Az ország az Égei-tenger felé nyitott, tágas medencéjét közepes magasságú röghegyek veszik körül. A Vardartól nyugatra húzódó hegyek és előhegyek a Dinári-hegységhez, a keletre lévő hegyek pedig a Szerb-macedón rögvidékhez tartoznak.
Egyaránt része a kulturális és a természeti világörökségnek az UNESCO szerint az Ohrid-régió kulturális és történeti együttese, valamint természeti környezete.
Történelem
Macedónia 1991. szeptember 8-a előtt soha nem volt független, eltekintve Makedónia ókori államtól, amely valóban részben Macedónia területén húzódott. A mai Macedónia azonban nem a világbirodalomként emlegetett ókori Makedónia utódja, s a makedón nép már a szlávok megérkezésekor kihalt a térségben.
Az ókorban Macedónia területén a trákok éltek, akiket később a görög makedónok északabbra szorítottak. Nagy Sándor államának peremterülete maradt, amelyet az i. e. 3. századra visszafoglaltak a trák törzsek. A rómaiak i. e. 148-ban hódították meg a területet, és Macedonia provincia részévé tették. Két fontos római várost is alapítottak: Stobit (a mai Szkopjét), illetve Heracleát (a mai Bitola helyén). A 4. századra a déli vidéktől eltekintve szinte teljesen elnéptelenedett, gyéren lakottá vált. A 6. század végére a terület feletti bizánci uralom meggyengült, egy jobban előrehaladt a szlávok betelepülésének folyamata észak felől. A bizánci hatalom gyengülésének idején a szlávok előtti lakosság egy része visszaszorult az erődített görög városokba az Égei-tenger partján, más részük a hegyekben lelt menedékre, megint mások asszimilálódtak a szlávokhoz. A bizánci Macedóniába behatoló szlávok autonóm faluközösségekben szerveződtek, ezeket említették a görögök Sklavinai néven. A bizánci császárok megkezdték hellenizálásukat és betagolták őket a bizánci társadalmi-gazdasági rendbe. Miközben a macedóniai szlávok alávetették magukat a bizánci uralomnak, többségük megőrizte etnikai különállását és máig a régió lakosságának zömét adják. Amikor egységes szláv állam alakult, akkor is különálló törzsekben éltek.
850 körül az első bolgár cárság kiterjesztette hatalmát Macedóniára. Bulgária macedóniai terjeszkedése békés volt, mert addigra a terület feletti bizánci uralom névlegessé vált és a szláv törzsek többsége önként csatlakozott a szláv dominanciájú bolgár államhoz.
Ebben a térségben a szlávok a 9. században tértek át a kereszténységre, Borisz bolgár cár uralma idején. A glagolita ábécé megalkotói, Szent Cirill és Szent Metód bizánci görög szerzetesek a konstantinápolyi pátriárka utasítására térítették a szlávokat. Ők Szalonikiből indultak, ahol széles körben beszélték a szlávot második nyelvként, és a környék macedón szláv nyelvjárása lett az óegyházi szláv nyelv alapja. Munkájukat folytatta a kora középkori Bulgáriában Ohridi Szent Kelemen, aki a cirill ábécé megalapítója, valamint Ohridi Szent Naum.
A 10. században Bulgária, 971-től 1018-ig a nyugati bolgár állam központi vidéke volt, majd bizánci uralma alá került. 1218 és 1250 között a második Bolgár Birodalomhoz tartozott, majd 1250-ben a pelagoniai csatában a Nikaiai Császársághoz került. A 13. század folyamán rengeteg kun települt az országba, ezek beolvadtak a macedónokba. Dušan István (1331–1355) később Szerbiához csatolta a területet. Az 1389-es rigómezei csata nyomán a Török Birodalom részévé vált. 1689–1690 között Karpos kumanovói vajda törökellenes felkelése eredményekén létrejött egy államalakulat, Karpost a nemzetközi hatalmak közül egyedüliként a Habsburg Birodalom elismerte Kumanovó királyának.
A 19. század végén Macedóniában is lezajlott a nemzeti ébredés. Különböző szervezetek alakultak, amelyek célja a macedón nép szabadságának megteremtése volt. Gyakran terrorista eszközökkel harcoltak céljaikért.
1913-ban az első Balkán-háború során Szerbia magához csatolta, így 1918-tól a Szerb–Horvát–Szlovén Királyság, 1929-től Jugoszlávia része, majd 1941-től nyugati része az olasz ellenőrzés alatt álló Albániához, illetve Pindoszi Fejedelemséghez, keleti fele pedig Bulgáriához került.[4]
1941-ben Macedóniában is megkezdődött a megszálló hatalmakkal szembeni ellenállás. Miután a Josip Broz Tito vezette jugoszláv partizán erők 1944-ben ellenőrzésük alá vonták a területet, kikiáltották a Macedón Népköztársaságot, amely csatlakozott a Jugoszláv Szövetségi Népköztársasághoz. Az 1963-as új jugoszláv szövetségi alkotmány meghozatalával egyidőben Macedónia is felvette a Macedón Szocialista Köztársaság elnevezést.
Az 1944 és 1949 között tartó görög polgárháborúban jelentős számú macedón katona is harcolt.
Macedónia 1945 óta saját, módosított cirill ábécét használ.
A független Macedónia
Az ország 1991. szeptember 8-án kiáltotta ki függetlenségét, igaz sok macedónt mindezt nem töltött el túlzott lelkesedéssel: sokan gazdasági okok miatt megmaradtak volna Jugoszlávia tagállamaként. Görögország azonban kezdettől fogva azt kifogásolta, hogy az új állam egy görög tartomány nevét vette fel, illetve kifogást emelt Macedónia zászlajával és címerével szemben is. A görögök ugyanis történeti–etnikai alapokra helyezik a kérdést: a mai Macedónia területén egy bolgárral azonos nyelvet beszélő, bár kulturálisan különálló szláv népcsoport él, illetve nagy számmal albánok is, nem pedig valódi makedónok, akiknek saját, a görög nyelvvel rokonságban álló, önálló nyelvük volt, akik már eltűntek a térségből, mikor a szlávok betelepültek ide. A makedónok leszármazottjai álláspontjuk szerint az észak-görögországi tartomány görög lakói, bár abban a térségben is élnek különböző szláv csoportok, melyek nyelvjárása nagyobb különbséget mutat mint a macedón a bolgártól. A macedónok szerint ők az ókori makedónok igazi leszármazottjai, csupán nyelvváltozások történtek a térségben. Ideiglenes megoldásként az ENSZ 1993-as határozata Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság (angolul: Former Yugoslav Republic of Macedonia, röviden: FYROM) néven vette fel a világszervezet tagságába. Macedónia 1995-ben megváltoztatta zászlaját és címerét. 2008 áprilisában Görögország az ország elnevezése miatt vétózta meg Macedónia felvételét a NATO-ba.
1999-ben a NATO-val együttműködve 400 000 albán menekültet fogadott. 2001-ben a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UÇK) több gerillaakciót is szervezett Macedóniában. A tervük az volt, hogy a menekülteket letelepítve az albánok lakta régióban egy új albán államot hoznak létre Macedóniában. Az UÇK gyakran szabályos terrorista akciókkal merényleteket hajtott végre főleg gazdasági, infrastrukturális objektumok ellen, hogy az ország gazdaságát rombadöntse és így kényszerítse térde. Végül a NATO segítségével visszaverték a támadásokat és felkelők leszereltek. Az albánok és a kormány egyezséget kötött: a kormány nagyobb politikai befolyást és kulturális elismertséget ígért az albán kisebbségnek. Albán részről megígérték, hogy felhagynak a szeparatista törekvésekkel, elismerik a macedón intézményeket.
Az Ohridi-tó Balkán-félsziget földtörténetileg legrégibb és legmélyebb tava Macedónia és Albánia határvidékén. A tó sajátos ökoszisztémával rendelkezik, eddig több mint kétszáz csak itt honos endemikus fajt írtak le, s ennek köszönhetően 1979-ben az Ohridi-tó felkerült a UNESCO természeti világörökségi listájára, amelyet 1980-ban Ohrid-régió elnevezéssel kiterjesztettek Ohrid és környéke történelmi és kulturális emlékeire.
ALBÁNIA
Az Adriai-tenger partvidékén fekvő Albánia Kelet-Európa leghosszabb diktatúrájával "büszkélkedhet", mely sajátos módon visszafogta a fejlődésben. Talán ennek is köszönheti érintetlen természeti kincseit, vadregényes tájait. Albániának 6 nemzeti parkja, 24 természetvédelmi területe és 2000 egyéb védett természeti értéke van, melyek önmagában elegendőek ahhoz, hogy ellátogassunk az országba.
Az albán fővárost sajátosan sokszínű balkán pezsgése teszi igazán vonzóvá. Tirana építészetében egyszerre van jelen a római, a török és a szovjet hatás. Főbb látnivalói: a Skander bég téren álló 1830-ban épült óratorony; Ethem Bey mecset; a Piramis - Enver Hodzsa egykori múzeuma; Kongresszusi Palota; Archeológiai Múzeum; egyetemi könyvtár; Parlament. Albániában az ország legnagyobb részén megfelelő a közbiztonság. Tiranában és a tengerparti üdülőhelyeken napközben nem tapasztalhatók támadások, turisták ellen irányuló ismételt akciókról a külképviseletnek nincs tudomása. A fővárosban biztonságosan lehet közlekedni, és - néhány kivételtől eltekintve - az országos főbb közlekedési útvonalak is biztonságosnak mondhatók.
2024 | Felszállási helyek |
/a lista nemteljes/ | |
Felszállási helyek | |
/a lista nemteljes/ | |
Felszállási helyek | |
/a lista nemteljes/ | |
2024 | Felszállási helyek |
/a lista nemteljes/ | |