EGYIPTOM - NÍLUSI HAJÓÚT
EGYIPTOM - KAIRÓ - GÍZAI PIRAMISOK - NÍLUSI HAJÓÚT - HURGHADA

Egyiptom az ókori világ egyik legjelentősebb hatalma volt és egyben az ókori birodalom örökösének is nevezik, mivel Afrika gyöngyszeme 5000 éves kultúrával büszkélkedik. Kairóban, a Gízai-fennsíkon és a nílusi hajókirándulásunk során felfedezzük ennek az örökségnek páratlan történelmi és mítikus kincseit.
Utazás
Utazás Budapestről Kairóba az Egyptair közvetlen repülőjárattal, majd a repülőtérről autóbuszokkal folytatjuk utunkat a szálláshelyünkre.
(Belföldi járat a 3. napon: Cairo - Aswan)
Hazautazás Hurghada- ból szintén közvetlen repülőjárattal. (Wizzair)
Szállás
1.-2. éjszaka: Kairó
/Ramses Hilton Hotel 5*/
3. éjszaka: Asszuán
/Tolip Aswan Hotel 5*/
4.-6. éjszaka: Asszuán - Luxor
/Hajó 5*/
7.-8. éjszaka: Hurghada
/Hotel Swiss Inn Resort 5*/
Ellátás
Az utazás teljes ideje alatt
biztosítjuk a teljes ellátást.
(Reggeli , ebéd, vacsora.)
Időpontok
2023. november 3. - tól
Részvételi díj tartalmazza:
Utazás repülőgéppel, és
modern buszokkal
8 éjszaka szállás
reggeli, ebéd, vacsora
1 db max. 20 kg-os
feladott poggyász
1 db max. 40 x 30 x 20 cm
kézipoggyász
Kötelezően fizetendő:
Baleset-, betegség- és
poggyászbiztosítás
hozzájárulás: 490 Ft/fő/nap
Nemzetközi reptéri illeték:
48.900 Ft/fő
Baksis díj: 35 USD / fő
Vízumdíj: 25 USD / fő
Helyben fizetendő részvételi
díj: 400 USD / fő
Extra fizetendő:
Egyágyas felár: 21.500 Ft/fő/éj
(vagy társítás)
Stornóbiztosítás 3,5 %
Egyéb
Helyszínen fizetendő
részvételi díj: 400 USD / fő
Kairót és a Gízai-fennsík piramisait követően a Föld két leghosszabb folyójának egyikéhez, a Nílushoz látogatunk, ami mellett olyan csodákat mutatunk be, mint „Száz kapuju Théba” - Luxor, Asszuán vagy Edfu. Többek között eljutunk a karnaki és luxori templomegyütteshez, a híres temetkezőhelyhez a Királyok Völgyéhez vagy éppen motorcsónakázhat a Nílus kisebb szigetei között. Láthat krokodilokat, de akár tevegelhet is. Legyen részese Ön is ennek a kihagyhatatlan élménynek!
1. nap: Indulás Budapestről, érkezés Egyiptomba
Kora délután találkozik a csoport irodánk képviselőjével a repülőtéren, majd repülés a Budapest - Kairó útvonalon. Érkezést követően irány a hotel, majd elfoglaljuk szállásunkat. (A késői érkezés miatt a szállodai ellátás a második nap reggelivel kezdődik. A vacsora a repülőgépen történik. Meleg ételt szolgálnak fel)
2. nap: Cairo - Gízai és Hafré piramis - Asszuán
Reggeli után kényelmes autóbusszal folyatjuk utunkat az ókori világ hét csodájának egyikéhez, a Gízai nagy piramishoz, majd a gízai fennsík második legnagyobb piramisának, a Hafré piramis megtekintésével folytatjuk a napot. A piramisok megtekintése után ellátogatunk az Egyiptomi Múzeumba.
3. nap: Szakkara - Memphisz - Asszuán
Reggeli után egész napos kirándulás légkondicionált autóbusszal Szakkarába. Az első megállónk Memphisz lesz, ahol II. Ramszesz fekvő szobrát tekintjük meg. Tovább a szakkarai nekropoliszba, ahol az ókori Egyiptom első piramisát, az Imhotep által építtetett lépcsős piramist, Dzsószer fáraó piramisát fedezzük fel. Ezután felkeressük az Imhotep Múzeumot, majd a Kopt negyedbe látogatunk. Délután transzfer a Cairo-i reptérre, majd elrepülünk Asszuánba. Az éjszakát egy 4*-os szállodában töltjük. Vacsora a szállodában.
4. nap: Asszuán
Reggeli után elutazunk a Philai templomhoz (más néven Ízisz temploma), mely a második legnagyobb templom Egyiptomban. Az építmény egy szigeten helyezkedik el, melynek kb. egynegyedét foglalja el. Az építkezés II. Ptolemaiosz király uralkodása idején kezdődött (I.e. 282-246). Ezután megtekintjük az Asszuáni-gátat, majd megérkezünk a hajónkhoz, ahol a következő három éjszakát töltjük. Ebéd után a Núbiai falut látogatjuk meg. Éjszaka a hajón.
5. nap: Asszuán - Edfu
A mai napon Szobek (a krokodil isten) és Hórusz (a sólyomfejű isten) templomát keressük fel. A templomnak két teljesen egyforma bejárata, oszlopcsarnoka és szentélye van. A templom szimmetrikus elrendezése a két isten mitikus kapcsolata előtt tiszteleg. Ebéd után az Edfu-i templom következik, melyet Hórusz tepmlomaként is ismerünk, ez egyben a második legnagyobb, és az egyik legteljesebb és legjobb állapotban megőrzött templom Egyiptomban. Itt rendezték meg az éves koronázási fesztivált, és ünnepelték Hórusz és a fáraó születését. A templom megtekintése után tovább hajózunk Luxorba. Éjszaka a hajón.
6. nap: Luxor
Kirándulás a Nílus nyugati partján fekvő, méltán híres nevezetességekhez. Megtekintjük a Memnon-kolosszusokat (melyek a mítosz szerint napkeltekor énekeltek!), és Hatshepsut királynő sziklatemplomát, melyet 3 szintes lépcsőformára építtetett. Eljutunk a Királyok völgyébe, ami 500 éven keresztül a fáraók temetkezési helye volt. Ebéd után a Luxor és a Karnak templomok következnek. Éjszaka a hajón.
7. nap: Luxor - Hurghada
Ma a reggelit követően elhagyjuk a hajót, és autóbusszal Hurghadába utazunk, ahol a következő két éjszakát egy 5*-os szállodában töltjük, all inclusive ellátás mellett.
8. nap: Hurghada
Ezt a napot a Vörös-tenger partján pihenéssel, napozással, fürdőzéssel töltjük, de sznorkelezésre is lesz lehetőség.
9. nap: Hazautazás
Reggelit követően tengerparti pihenés, napozás. Kb. 12 óráig el kell hagyni a szobákat, de kb. délután 4 óráig élvezhetjük a hotel szolgáltatásait. Transzfer a repülőtérre, majd hazautazás Budapestre.
Egyiptom
Népesség: 86 373 600 fő
Terület: 1 001 449 km²
Egyiptom Észak-Afrikában és Délnyugat-Ázsiában, a Sínai-félszigeten fekvő ország. Az egyetlen olyan afrikai ország, amely szárazföldi átjáróval rendelkezik Ázsiába. Egyiptom tehát transzkontinentális ország, és jelentős hatalom Afrikában és a Közel-Keleten. Az országot északról a Földközi-tenger, keletről a Vörös-tenger övezi. Az Egyiptomot határoló országok, nyugatra Líbia, délre Szudán, északkeletre a Gázai övezet és Izrael.
Egyiptom az egyik legnépesebb ország Afrikában, és a Közel-keleten. A becsült népesség 80 millió fő, és ennek többsége a Nílus folyó partján, és a Nílus-deltában élnek, ami egy 40 000 négyzetkilométernyi terület, ahol az ország egyetlen szántóterülete található. Az ország többi részét a gyéren lakott Szahara sivatag borítja. Egyiptom lakóinak mintegy fele a városokban, mint például a főváros Kairóban, vagy a nagyobb városokban, mint Alexandriában stb. él.
Egyiptomban a leghíresebbek az ókor monumentális épületei, amik az ország jelképéivé is váltak, a Gízai piramisok, a Szfinx és az ókori egyiptomi civilizáció emlékei. Híresek még az olyan romvárosok, mint Memphisz, Théba, Karnak, Luxor vagy a Királyok völgye. A turizmus a gazdaság 12%-át teszi ki. Az ország gazdasága az egyik legváltozatosabb a Közel-keleten, mert az olyan ágazatokban, mint a mezőgazdaság, az ipar, a turizmus és a szolgáltatás azonos termelési szinten vannak.
Az országnak az ókorban több neve is volt, egyik legismertebb a kemet („fekete ország”), amely nevet a Nílus által lerakott termékeny fekete föld után kapta, eltérően a sivatag „vörös földjétől” (deseret). A későbbi kopt időkben a név „kéme”-vé rövidült. Egyiptom jelenleg használt, hivatalos rövid arab neve (Miszr) sémi eredetű szó, jelentése alapvetően „nagyváros”. A köznapi egyiptomi beszélt nyelvben Kairót is így szokás nevezni.
Egyiptom 1 001 449 km², és ezzel a világ harmincadik legnagyobb országa. Összehasonlításul a területe akkora, mint kétszer Spanyolország vagy négyszer az Egyesült Királyság, és a területe nagyjából megegyezik az Egyesült Államok legnagyobb államaival, Texasszal és Kaliforniával.
Mivel Egyiptom éghajlata száraz, ezért az ország nagy területét sivatag borítja, és a lakosság mindössze a terület 5,5%-át használja. Nyugati irányból Líbia, délről Szudán, északkeletről a Gázai övezet és Izrael határolja. Mivel az ország transzkontinentális ország, ezért fontos geopolitikai szerepe abban rejlik, hogy rendelkezik egy földnyelvvel (a Szuezi földszorossal) Afrika és Ázsia között. Itt hozták létre a tengeri kereskedelem részére a Szuezi-csatornát, ami a Földközi-tengert köti össze a Vörös-tengeren át az Indiai-óceánnal.
A Nílus völgyétől eltekintve az ország nagy része sivatagi táj. A szél homokdűnéket hoz létre, amik akár a 30 métert is elérhetik. Egyiptomban két sivatag, a Szahara és a Líbiai-sivatag is megtalálható. Az Ókorban védelmül szolgáltak a fáraóknak, mert a sivatagból biztosra vehették, hogy nem éri őket támadás.
Egyiptom fővárosa, egyben legnagyobb és legnépesebb városa Kairó, más nagyvárosok, Alexandria, Port Szaíd, Szuez, Luxor és Asszuán.
Egyiptomnak egy folyója van, a Nílus. A Nílusnak Egyiptom területén nincs komolyabb mellékfolyója, csak mesterséges öntözőcsatornák ágaznak ki belőle és térnek vissza bele. Tavaszi áradását már az ókorban is nagy biztonsággal tudták előre jelezni. Az évente lerakott hordalék a trágya szerepét töltötte be az ártéren. Az Asszuáni-gát megépítésével megszűnt az áradások hordalék-lerakása.
Egyiptom legnagyobb tava a Nasszer-tó, ami egy mesterséges víztározó Egyiptom és Szudán határán. Az Asszuáni-gáttal duzzasztották fel. Ezen kívül a tengerpartokon alakultak ki lagúnák, illetve a Szuezi-csatornát vezették keresztül pusztai sós tavakon.
Államszervezet és közigazgatás
Alkotmány, államforma
Egyiptom államformája 1953. június 18. óta parlamentáris köztársaság. A köztársasági elnök 1981. október 14-étől Hoszni Mubárak volt, de kormányzása alatt végig rendkívüli állapot volt érvényben. A 2011-es arab tavasz során kitört nílusi forradalomnak köszönhetően 2011. február 11-én lemondott tisztségéről.
A jelenlegi (ideiglenes) köztársasági elnök Adli Manszúr, akit a hadsereg nevezett ki 2013-ban. A korábbi, demokratikusan megválasztott elnök, Mohammed Murszi házi őrizetben van. 2014. március 1. óta Ibrahim Mahlab a miniszterelnök.
Általános adatok
Egyiptom a legnépesebb arab ország. Lakosainak száma meghaladja a 86 millió főt. A lakosság túlnyomó része a Nílus menti területeken és a Szuezi-csatorna mellett él. Legnagyobb városa Kairó, ahol 20 millió körülire becsülik lakosságszámot. Nagy-Kairó 3435 négyzetkilométeres területen fekszik. Az iszlám vallást követők aránya 90%, a fennmaradó 10% keresztény vallású (főként kopt). Írástudatlan az ország lakosainak majdnem a fele.
Etnikai, nyelvi, vallási megoszlás
A lakosság 90%-a szunnita muszlim , 9% kopt-keresztény, 1% egyéb keresztény. Az országban az arab nyelv egy dialektusát beszélik az egyiptomi arab nyelvet, de beszélik még az angolt és a franciát is. Etnikum: 98% egyiptomi, 1% szudáni, 1% egyéb (görög, numíbiai, európai).
Gazdaság
Egyiptom gazdaságának meghatározó ágazatai a mezőgazdaság, a kőolaj-export, a turizmus és a média. Jelentős bevételi forrást jelent a több mint 5 millió külföldön (Szaúd-Arábiában, az Arab-öböl térségében és Európában) dolgozó egyiptomi által hazaküldött pénz.
Egyiptomban kevés a megművelhető földterület, és a gazdálkodás nagy mértékben függ a Nílustól. Az 1971-ben elkészült Asszuáni-gát és az általa létrehozott Nasszer-tó javított a helyzeten (bár az ökológiai rendszerre gyakorolt hatása nem volt kedvező), a gyors népességnövekedés (az arab világban a leggyorsabb) továbbra is problémát okoz az élelmiszerellátás terén, és a társadalmi feszültségek egy része is erre vezethető vissza.
A kormány az elmúlt években főként az Egyesült Államok támogatásával jelentős hírközlési és infrastrukturális fejlesztésekbe kezdett a gazdasági reform érdekében. (Izrael után Egyiptom kapja a legtöbb segélyt az USA-tól.)
Mezőgazdaság
Egyiptom legnagyobb része mezőgazdasági termelésre alkalmatlan. Kivételt a Nílus mente és az oázisok képezik. A megművelt földek az ország területének csak 15 %-át képezik. Akácerdők. Legelőterületek. Állattenyésztés: szarvasmarha, bivaly, ló, szamár, teve, kecske, juh, baromfi (házityúk, házikacsa, házilúd, gyöngytyúkok és nyulak). Helyenként antilopvadászat- és tenyésztés.
Régen egyiptomi gyapotot használtak a brit textiliparban, lévén hogy Egyiptom brit gyarmat volt. Mára a gyapot szerepe csökkent.
Ma a legfontosabb mezőgazdasági termények: búza, kukorica, rizs, cukornád, cukorrépa, burgonya, hagyma, paradicsom, datolya, narancs, citrom és szőlő. A csemegeszőlők termesztésére berendezkedett szőlészeteket tart fent mezőgazdaságában. A csemegeszőlők termesztésének és exportjának 80%-át két fő fajta, a piros húsú „flame seedless” és a fehér húsú „sugraone” teszi ki. Mindkét fajta magnélküli, mézédes, roppanós, vastagabb héjú. Gazdag és telített ízvilágukkal igen közkedvelt fajtának számítanak.
Kereskedelem
A kiterjedt kereskedelmi kapcsolatokat külön minisztérium koordinálja, még az EU tagságunk előtt velünk is rengeteg kétoldalú kereskedelmi kapcsolat született. Kőolajtermékeket, gyapjút, textilt exportál elsősorban az EU felé, de a vevők között van az USA, India, közeli szomszédjai és Törökország is. Fő behozatali forrása Kínához és az európai országokhoz kötődik, de kedvelik az amerikai termékeket is. Néhány jellegzetes adat: a kitermelt 6 milliárd hordó olajból mindössze 300 milliót dolgoz fel, a többit eladja nyersolajként (a 2000-es évek elején). A halászatból mintegy évi 300 ezer tonna hal kerül külföldre részben feldolgozva, részben jegelve.
Kultúra
A főváros, Kairó, Afrika legnagyobb városa, évszázadok óta kulturális, oktatási és kereskedelmi központ.
Egyiptomban mind az iszlám, mind a kereszténység befolyása meghatározó. Az Al-Azhar Egyetem a legrégebbi iszlám felsőoktatási intézmény: 970 körül alapították az azonos nevű mecsettel együtt. Mindenkori első emberét hagyományosan a szunniták legfőbb vezetőjének tartják (ilyen hivatalos cím nem létezik). A Kopt Ortodox Egyház mintegy 50 millió hívőjének vezetője az alexandriai pátriárka.
Bár nem túl gazdag ország, Egyiptomban nem kevesebb, mint 30 műholdas csatorna üzemel, és évente több mint száz film készül, immár az új stúdiónegyedben is, amelyet „a Kelet Hollywoodjának” neveznek. A filmiparban fő versenytársai a térségben a Perzsa-öböl államai és Libanon. Az arab országok közül egyedül Egyiptomban található operaház.
Ünnepek
Január 7. - Nemzeti ünnep - A kopt ortodox vallási közösség ünnepe, de elnöki határozattal
Január 19. - Kopt vízkereszt
Március 9. - Nemzeti ünnep - Mohamed próféta születésnapja, Múled el-Nabawi
Április 25. - Nemzeti ünnep - A Sínai-félsziget felszabadulásának ünnepe
Május 1. - Nemzeti ünnep - A munka ünnepe
Július 23. - Nemzeti ünnep - a forradalom napja, 1952
Október 6. - Nemzeti ünnep - a fegyveres erők napja